» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

AkcjePierwsze ciepłe dni na początku marca budzą kleszcze ze snu zimowego. Po okresie zimowym rozpoczął się okres intensywnego ich żerowania, muszą znaleźć żywiciela i napić się jego krwi aby przeżyć. W tej chwili kleszcze występują już wszędzie, nie tylko na skraju lasów gdzie występują krzaki i wysokie trawy, możecie je również spotkać w parku lub na osiedlowych skwerkach.
Kleszcze przenoszą śmiertelnie groźną dla naszych psów chorobę babeszjozę, która wnika bezpośrednio do organizmu psa ze śliną kleszcza, niszcząc krwinki czerwone naszego pupila, co prowadzi do groźnej dla życia psa anemii, uszkodzenia wątroby, nerek. Bez natychmiastowej pomocy lekarskiej, choroba kończy się śmiercią psa. Za późno zauważona i rozpoznana, również.
Kleszcze uodporniają się na środki, które jeszcze niedawno były skuteczne. W tej chwili coraz słabiej chronią Krople dla psów Advatinx spot-on, które jeszcze do niedawna były najskuteczniejsze. Obroże dla psów, również nie spełniają pokładanych w nich nadziei.
Na rynku pojawiły się tabletki zwalczające kleszcze. Są to NexGard i Bravecto. Są to pyszne preparaty w postaci pigułek. Ich działanie polega na tym, że pies połyka tabletkę i kleszcz, który zacznie żerować na psie ginie. Tabletki nie działają odstraszająco na kleszcze. Dopiero po ukąszeniu kleszcz zostaje wyeliminowany. Bravecto nie można podawać szczeniakom, NexGard owszem. Kąpiele w wodzie czy mycie psa szamponem nie mają wpływu na skuteczność tabletek - można. Ceny obu preparatów są zbliżone. Cena Bravecto dla psa wielkości owczarka niemieckiego to u weterynarzy około 120 zł i działa 3 miesiące. Cena NexGard to mniej więcej 40 zł za tabletkę dla psa tej wielkości, lecz działa miesiąc.
Ze względu na ochronę wątroby psa, najlepiej jest podawać Bravecto, ponieważ tabletkę tę podaje się raz na 3 miesiące.
Zastanawia nas jednak jedna rzecz. Kleszcz zaraża psa gdy jest opity krwią, czyli mniej więcej po 24 godzinach od wkłucia się. Zaczyna wówczas zwracać krew do krwioobiegu psa. Tabletki przeciw kleszczom Nexgard zabijają kleszcza dopiero po 48 godzinach. Jak to się ma więc do zabezpieczenia psa przeciw chorobom odkleszczowym? W przypadku tabletek Bravecto działanie zabijające kleszcza rozpoczyna się po 12 godzinach od jego żerowania na psie.
Mimo środków, które używacie, sprawdzajcie swojego psa po każdym spacerze. Kleszcze najczęściej gryzą w miejscach, gdzie skóra psa jest cienka, czyli w pachwinach, na obu stronach małżowin usznych, na głowie i na brzuchu.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.