» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

AkcjeNasze regiony są szczególnie niebezpieczne, tutaj babeszjoza występuje najczęściej. Kleszcze lubią bytować w wysokich trawach, na podmokłych łąkach, niskich krzewach (np. leszczyna), na skrajach lasów graniczących z łąkami. Niestety, kleszcze mogą być wszędzie w środowisku, w którym przebywa nasz pies. Zachorowania wśród miejskich psów wychodzących na spacery tylko pod blok, czy na miejskie skwery i trawniki tylko na smyczy, nie są rzadkością.
Już przy temperaturach ok. siedmiu stopni powyżej zera kleszcze stają się aktywne i czyhają na ofiary w trawie czy na krzakach.
Najczęściej występującą i najgroźniejszą chorobą odkleszczową u psów jest babeszjoza, często mylona z boreliozą, która występuje rzadziej.
Objawy u psa zarażonego babeszjozą są znacznie cięższe, mają charakter ostry i uogólniony. Nieleczona babeszjoza kończy się śmiercią zwierzęcia. Borelioza ma łagodniejszy przebieg, zazwyczaj charakter przewlekły, objawy najczęściej dotyczą stawów, ich obrzęk i bolesność, niekiedy mogą się pojawić również objawy ze strony układu nerwowego. Borelioza w przeciwieństwie do babeszjozy nie jest chorobą śmiertelną.
Objawy babeszjozy można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą objawy spowodowane bezpośrednio mechanicznym uszkodzeniem erytrocytów, do drugiej należą objawy spowodowane uszkodzeniem nerek i wątroby przez produkty rozpadu krwinek, do trzeciej tak zwane błędne koło- układ odpornościowy sam zaczyna niszczyć własne elementy morfotyczne (składniki) krwi. Babeszjoza jest chorobą potencjalnie śmiertelną. Może dojść do wyleczenia, ale też do postaci przewlekłej, która będzie przyczyną stopniowego pogarszania się stanu zdrowia aż do śmierci. Do najbardziej typowych objawów należą: osłabienie, apatia, brak apetytu, wysoka gorączka, bladość błon śluzowych, najłatwiej zauważalna na dziąsłach, spojówkach, która następnie przechodzi w żółtaczkę, ciemne zabarwienie moczu, które występuje tylko u części psów. W leczeniu babeszjozy bardzo ważna jest szybka diagnoza i reakcja. Jeśli szybko zareagujemy mamy szansę na uratowanie życia naszego psa. Pies, który raz przeszedł babeszjozę, absolutnie się na nią nie uodparnia! Przeciwnie, każde następne zachorowanie może mieć cięższy przebieg i wiązać się z większym ryzykiem. Dzieje się tak dlatego, że raz uszkodzone narządy (nerki i wątroba), są uszkodzone trwale, nie mają już takiej zdolności regeneracji mimo powrotu ich funkcji.
Niestety, przeciwko babeszjozie nie ma szczepień. Szczepionki dostępne w lecznicach weterynaryjnych chronią nasze zwierzaki jedynie przed boreliozą.
Najlepszym jak dotąd sposobem ochrony przed chorobami odkleszczowymi jest zabezpieczanie psów właściwymi preparatami.
Na rynku jest bardzo wiele preparatów. Różnią się metodą aplikacji, substancją czynną, sposobem i długością działania. Jest wiele czynników decydujących o skuteczności tego rodzaju preparatów, a sprawa jest poważna, bo kładziemy na szali nie tylko zdrowie, ale i życie naszego przyjaciela. Pamiętajmy, że po preparat przeciwkleszczowy powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Lekarz doradzi nam, jaki preparat będzie odpowiedni dla naszego psa, pomoże we właściwej aplikacji. Udzieli również informacji w jaki sposób powinniśmy postępować, aby właściwości zaaplikowanego preparatu utrzymywały się w przewidzianym przez producenta czasie.
Zdarza się jednak, że pomimo zabezpieczeń na skórze psa można znaleźć kleszcze. Powodów może być wiele. Niektóre z nich to: niewłaściwa aplikacja, niedostosowanie koncentracji substancji czynnej do masy ciała psa, wykąpanie psa z użyciem detergentu bezpośrednio przed lub zbyt wcześnie po podaniu preparatu, nie należy kąpać psa od dwóch dni przed aplikacją do dwóch dni po aplikacji preparatu. Znajdziemy żywe lub martwe już kleszcze wkręcone w skórę psa, jeśli zastosujemy preparat, który posiada jedynie właściwości bójcze, a nie jest jednocześnie repelentem.
W przypadku, jeśli zastosujemy preparat, który ma tylko właściwości bójcze kleszcz zostanie zabity dopiero wówczas, kiedy nastąpi kontakt ze skórą i krwią psa. Stąd też przy zastosowaniu tego rodzaju preparatu możemy znaleźć kleszcze wkręcone w skórę psa. Wówczas mogą pojawić się wątpliwości, czy nie doszło do zarażenia psa śmiertelną chorobą.
W przypadku preparatów o właściwościach repelencyjnych pierwszą linią obrony jest odstraszanie kleszczy. Repelencja to potocznie odstraszanie. Kleszcze posiadają zmysł rozpoznawania zapachów i dedukcji ciepła. Repelent zawiera czynniki, które z daleka są rozpoznawalne przez kleszcze jako bardzo nieprzyjemne. Kleszcze unikają psa zabezpieczonego repelentem, ponieważ preparat ten skutecznie i na odległość je odstrasza. Zabezpieczając czworonoga preparatem o silnych właściwościach repelencyjnych redukujemy do minimum możliwość znalezienia kleszcza na skórze psa. Zaobserwowano, że repelent odstrasza nie tylko kleszcze, ale również komary i meszki. Podczas wizyty w lecznicy w celu zabezpieczenia psa przeciwko kleszczom warto poprosić lekarza weterynarii o preparat o najsilniejszych właściwościach repelencyjnych.
Po spacerach oglądajmy dokładnie psa, szczególnie miejsca, gdzie skóra jest delikatna _ na przykład brzuch, pachwiny, uszy, szyja. Pamiętajmy jednak, że absolutnie żadna profilaktyka nie daje stu procent pewności, dlatego jeżeli nasz pies wykazuje objawy, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, by potwierdzić lub wykluczyć babeszjozę, niezależnie od tego, jak dobrze był zabezpieczony.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.