» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

InterwencjeBogdany, to mała miejscowość na terenie Gminy Frombork. Każda nasza kontrola kończy się powiadomieniem organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Psy trzymane w fatalnych warunkach, jak w obozie karnym, stały się niebezpieczne dla ludzi . Człowiek zrobił z nich maszyny do zabijania innych zwierząt. O socjalizacji właściciele tych zwierząt nie słyszeli. Psy te pilnują rozpadających się pustych komórek, w których nie ma nic wartościowego.
Dzisiaj temperatura powietrza w cieniu sięgała nawet 25 stopni Celsjusza. Czarny duży pies leży w otwartej komórce. Obok nie widać miski z wodą. Kiedy wstaje widzimy, że uwięziony jest na łańcuchu uczepionym do sufitu komórki. Z tego powodu ma pomniejszony teren do poruszania się. Sąsiedzi twierdzą, że pies jest agresywny, boją się go. Właścicielka psa podczas naszej kontroli była nieobecna. Jutro dostarczymy powiadomienie z art. 37 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt w związku z trzymaniem non stop psa na uwięzi, na zbyt krótkim łańcuchu, bez stałego dostępu do wody mimo upałów.
Kolejna komórka i kojec a w nim miks foksteriera. I wszystko byłoby OK, bo pies nie był trzymany na łańcuchu, miał też stały dostęp do wody. Jednak komórka była zawalona pociętymi drewnianymi listwami, tak że dla psa pozostała wąska dróżka. I tak przez cały dzień. Ponieważ jego właścicielka zobowiązała się natychmiast przenieść psa w inne miejsce, dlatego skończyło się na pouczeniu.
Kolejny kojec, a tam około roczna, nieduża, śliczna i bardzo smutna suczka, uczepiona do krótkiej linki. Obok żadnej miski z wodą. Właściciel nieobecny. Od sąsiadów dowiedzieliśmy się, że suczka dlatego trzymana jest na lince, bo ucieka po siatce. Właściciel codziennie spuszcza ją z linki i zabiera na spacery. Mimo to, linka jest za krótka, a pies nie może ugasić pragnienia, dlatego w tym przypadku również powiadomimy organy ścigania na podstawie art. 37.
Dalej ogródek, pod drzewem w cieniu stoi buda, a obok leży duży pies na uwięzi. Buda stoi na podeście, jednak wejście do niej grozi psu poranieniem brzucha. Deski są postrzępione i sterczą ostro do góry. Właściciel psa poinformował nas, że pies sam poobgryzał te deski. Jednak nie wpadł na pomysł by je usunąć. Nie zauważył niebezpieczeństwa. Swoją drogą, pies trzymany na łańcuchu nudzi się, więc pewnie z samych nudów zajął się deskami przy budzie. Tym razem skończyło się na pouczeniu, ponieważ właściciel zobowiązał się naprawić budę. Pies miał stały dostęp do wody, był również uwalniany z łańcucha.
Już mieliśmy wracać do Braniewa, gdy powiadomiono nas o jeszcze jednym psie, niewidocznym z zewnątrz, trzymanym w pozabijanym deskami i plandeką boksie. Boks wielkości metr na dwa, przód zakryty plandeką, boki pozabijane deskami, wielka kłódka uniemożliwiająca dostanie się do środka, a w środku piękny, młody , duży pies. Podłoże pokryte odchodami, brak wody. Pies rzucił się w naszym kierunku z ujadaniem, ale nic dziwnego, skoro widzi mały skrawek świata przez otwory pomiędzy deskami. W tym przypadku również powiadomimy jutro organy ścigania.
Jeśli ukaranie właścicieli psów nie będzie skutkowało poprawą warunków bytowych ich zwierząt, następnym naszym krokiem będzie odebranie psów ich właścicielom i zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.