» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

InterwencjeW Bornitach na terenie gminy Pieniężno, właściciele sporego gospodarstwa posiadają bydło, kury i dwa psy. O ile, co do warunków trzymania bydła i kur nie mieliśmy żadnych uwag, o tyle warunki trzymania psów wzbudziły w nas chęć natychmiastowego ukarania tych ludzi.
Pierwszy z psiaków, jakiego zauważyliśmy, czarny dość duży kundelek stał na krótkim, półmetrowym łańcuchu. Właścicielka psa usprawiedliwiała się, że łańcuch jest długi, tylko się zaplątał. Musiało się to jednak stać bardzo dawno temu, ponieważ łańcuch był zardzewiały i złączony w sposób uniemożliwiający jego rozplątanie.
Pies na szyi nie miał obroży, tylko zaciśnięty łańcuch. Obok budy stała pusta miska, nie było w niej kropli wody. Oczywiście zawsze w takim przypadku właściciel mówi nam to samo, że pies dostał rano wodę, ale ją wypił. I zawsze pytamy " to dlaczego nie nalaliście jej do miski ponownie?" Odpowiedzi brak.
Buda to rozpadająca się skrzynka pozbawiona dna. Aż strach pomyśleć, jak ten pies spędził zimę? Właścicielka powiedziała nam, że zimą wsadzili do budy deski. A wiosną, co? Zostały zabrane?
W ostatniej chwili zauważyliśmy drugiego psa. Stał za pomieszczeniem gospodarczym. Duży, kundelek w typie owczarka niemieckiego. Jego łańcuch był co prawda dłuższy, niestety buda również nie posiadała dna, w dodatku stała w miejscu w którym nigdy nie ma cienia. Zapytaliśmy właścicielkę, gdzie pies może się schronić podczas upałów. Odpowiedziała nam, że w budzie. Tylko, że buda z metalową dachówką, stojąca na słońcu zamieni się w piekarnik podczas upału. Kazaliśmy przenieść budę w inne miejsce, lub zrobić wiatę z cieniem. Pies również nie miał dostępu do wody.
Do Bornit pojedziemy niedługo po raz kolejny. Jeśli psy w dalszym ciągu będą stały na krótkich łańcuchach, z łańcuchem zamiast obroży na szyi, przy budach bez podestu, w miejscu bez możliwości schronienia się w cieniu i bez stałego dostępu do wody, wówczas zwierzęta zostaną odebrane właścicielom a oni sami zostaną surowo ukarani.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.