» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

Interwencje21 czerwca rano skontaktował się z nami Pan Jakub, prosząc o pomoc w ratowaniu małego kociaka, znalezionego wczoraj na ulicy Żeromskiego w Braniewie. Pan Jakub powiedział nam, że kotek ma około dwóch miesięcy, w momencie znalezienia był ranny. Z jego ogonka została zdarta skóra, dlatego zaniósł go do jednej z lecznic, gdzie lekarz weterynarii amputował kociakowi ogonek, pozostawiając mu mały kikut.
Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie sposób, w jaki lekarz weterynarii dokonał zabiegu. Pan Jakub poinformował nas, że weterynarz obejrzał kociątko, kazał mu przytrzymać mocno kotka, wziął nożyczki i uciął kotu ogonek. Przed tym nie podał zwierzęciu jakiegokolwiek znieczulenia, mówiąc, że kot jest za młody na znieczulenie. Jednak narkoza nie jest jedynym sposobem na wykonanie zabiegu w znieczuleniu, o czym każdy lekarz weterynarii doskonale wie. Bez znieczulenia zszył ranę grubą nicią, po czym oddał cierpiące z bólu zwierzę Panu Jakubowi.
Po takiej informacji poprosiliśmy Pana Jakuba o dostarczenie kociątka do lecznicy Bracia Mniejsi z którą współpracujemy od wielu lat. Kociak, który okazał się samiczką otrzymał w lecznicy odpowiednie leki przeciw bólowe. Kruszynka, bo tak nazwaliśmy kociątko dochodzi teraz w lecznicy Bracia Mniejsi do siebie pod czujnym okiem naszej Ewy i Oli.
Ponieważ zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt Art. 6. Ust.1a. Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
Ust. 2. Pkt. 8 Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności dokonywanie na zwierzętach zabiegów i operacji chirurgicznych niezgodnie z zasadami sztuki lekarsko-weterynaryjnej, bez zachowania koniecznej ostrożności i oględności oraz w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec.
Art. 35. 1a. Ten, kto znęca się nad zwierzęciem podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Dlatego mamy zamiar powiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez lekarza weterynarii, który w lecznicy amputował kotu ogonek w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec.
22 czerwca Kruszynkę przygarnęła Pani Monika Gajda z Braniewa.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.