» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

InterwencjeUFNOŚĆ I NAIWNOŚĆ DOPROWADZIŁA LUDZI DO NĘDZY. CO DALEJ ZE ZWIERZĘTAMI?

Pan K. dwadzieścia lat temu zaufał swojemu koledze. Na jego prośbę zgodził się poręczyć za niego przy zawarciu umowy kredytowej.
Kolega wyjechał za granicę nie spłacając kredytu. Stał się nieosiągalny dla komornika. Półtora roku temu komornik zajął konto pana K., który ma na utrzymaniu żonę. Pan K. nie ma szansy na jakikolwiek kredyt, nie ma za co godnie żyć, nie może zapewnić odpowiednich warunków zwierzętom w gospodarstwie. 500 zł, to kwota z jakiej przez miesiąc musi wyżyć pan K. z żoną, zapewnić wyżywienie zwierzętom: psu, kotom i kilku sztukom bydła.
Ludziom, którzy przejeżdżają przez małą miejscowość w gminie Lelkowo rzuca się w oczy rozpadająca się ruina, która kiedyś była pomieszczeniem gospodarskim. W tej ruinie ciągle trzymane są zwierzęta. Dzisiaj widzieliśmy tam jednego półrocznego byczka i dwa dwumiesięczne cielaki na uwięzi. Cielaki za wcześnie zostały odstawione od matki, w dodatku takie maluchy nie mogą być trzymane na uwięzi. Wyjątkiem jest pora karmienia a w porze jej trwania cielaki na uwięzi nie powinny być trzymane dłużej niż godzinę. Tutaj na uwięzi trzymane były non stop. Zarówno cielaki jak i byczek powinny mieć stały dostęp do wody. Nie miały. Podłoże powinno być czyste, tutaj sprzątane było trzy dni temu. Obok domu, również na uwięzi, bez stałego dostępu do wody stały dwa starsze cielaki. Krowy pasły się na pastwisku. Trzy z nich były cielne. Po podwórku luzem biegała mała suczka i dwa koty.
Ze względu na bardzo trudną sytuację tych ludzi, nasza wizyta tym razem zakończyła się pouczeniem. Właściciel zobowiązał się nie trzymać cieląt na uwięzi, zapewnić stały dostęp do wody, zapewnić zwierzętom czyste podłoże. Za parę dni sprawdzimy czy właściciel zwierząt dostosował się do naszych uwag.
Jeśli nie wprowadzi zmian wtedy złożymy zawiadomienie na policję na podstawie ustawy z 21 sierpnia o ochronie zwierząt:
Art. 37. ust. 1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w art. 12 ust. 1-6 podlega karze aresztu lub grzywny.
Art. 37. ust. 3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ust. 1, można orzec przepadek zwierzęcia.
Art. 37. ust. 4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.
W oparciu o art. 12. ust.4a. pkt. 2 zabrania się utrzymywania cieląt na uwięzi, z wyjątkiem pory karmienia, a w czasie jej trwania nie dłużej niż jedną godzinę.
Martwi nas co dalej? Co będzie zimą? Szopa w której trzymane będą zwierzęta może w każdej chwili runąć. Jest zagrożeniem dla życia przebywających tam zwierząt i ludzi. Jedno jest pewne, w tym pomieszczeniu nie można trzymać zwierząt.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.