» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

Interwencje17 maja, Pani Bożena mieszkanka Pieniężna wracająca z Braniewa do domu, znalazła na ruchliwej drodze leżącego szczeniaka. Piesek miał około 5 tygodni. Żeby nie było żadnych wątpliwości, szczeniak przebywał w miejscowości Lipowina, leżącej na terenie gminy wiejskiej Braniewo.
Naturalną reakcją każdego normalnego człowieka jest zabranie szczenięcia z ruchliwej drogi i zapewnienie mu ponad wszystko bezpieczeństwa. Mówi o tym również ustawa o ochronie zwierząt. Według obowiązującego na terenie Polski prawa, osoba, która znajdzie bezdomne zwierzę, powinna zareagować.
Pani Bożena zabrała szczeniaka do samochodu, pojechała do domu, napoiła i nakarmiła, po czym skontaktowała się z nami.
Poinformowaliśmy panią, że teraz musi zadzwonić do Urzędu gminy w Braniewie i powiadomić ich o znalezionym, porzuconym na terenie gminy szczenięciu. Każda gmina, na której obszarze znaleziono zwierzę, ma obowiązek się nim zająć (gmina Braniewo ma podpisaną umowę ze schroniskiem w Tczewie ). Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt w każdym mieście/gminie przyjmuje się co roku uchwałą Program Opieki Nad Bezdomnymi Zwierzętami.
Zgadnijcie, co odpowiedział pracownik UG w Braniewie dzwoniącej do niego Pani Bożenie? Skoro zabrała psa do siebie do Pieniężna, to teraz musi szczeniakiem zająć się UM w Pieniężnie. Pan dodał również, że trzeba było szczeniaka zostawić na drodze, zadzwonić do nich, wtedy ktoś przyjechałby sprawdzić, czy szczeniak jest w Lipowinie. (Jeśli oczywiście pięciotygodniowy szczeniak przeżyłby do przyjazdu pracownika UG na miejsce. Czasami porzucone psy na terenie gminy Braniewo muszą czekać dwa dni od zgłoszenia na przyjazd urzędnika na miejsce, bywa, że pomoc od gminy zwierzęta takie otrzymują dopiero po kilku dniach zanim pracownik UG w Braniewie upewni się, że nie może ustalić właściciela, bywa, że psy porzucone na terenie wiejskiej gminy Braniewo, znajdują się dziwnym zbiegiem okoliczności w mieście Braniewie).
Zniesmaczona Pani Bożena powiedziała urzędnikowi Gminy Braniewo, że w takim razie zawiezie pieska z powrotem na drogę w Lipowinie.
Kiedy nasz przedstawiciel również skontaktował się z pracownikiem UG w Braniewie, ten przekierował go do sekretarza UG. Sekretarz uznał, że kobieta która znalazła szczeniaka może kłamać, bo nie może udowodnić, że znalazła pieska w Lipowinie i że gmina nie ma zamiaru w tym przypadku przejąć opieki nad szczeniakiem. Idąc tokiem myślenia sekretarza UG w Braniewie, to za każdym razem, gdy ktoś znajdzie porzucone zwierzę na terenie gminy Braniewo, może skłamać i nawet je podrzucić na teren gminy, bo przecież nikt nie udowodni tego, że pies został porzucony w miejscu jego znalezienia.
Ryba psuje się od głowy. Wójt Gminy Braniewo zapomina, że jego stanowisko jest darem, jaki otrzymał od mieszkańców okolicznych wiosek. Jeśli jego pracownicy za przyzwoleniem wójta będą lekceważyć obowiązki, jakie na gminy nakłada Sejm, to bardzo szybko ten otrzymany dar może zostać odebrany przez mieszkańców tej gminy. Wójt i jego pracownicy powinni pamiętać, że są nie tylko urzędnikami, ale przede wszystkim ludźmi, a bycie człowiekiem zobowiązuje.
Szczeniak jest już bezpieczny w schronisku. Zaraz po rozmowie z sekretarzem UG w Braniewie OTOZ Animals zajęło się pieskiem.
Z naszej strony chcielibyśmy podziękować Pani Bożenie za to, że nie pozostała obojętna na bezradność i bezbronność znalezionego szczeniaka, mimo trudności i nieprzyjemności na jakie została narażona ze strony urzędników wiejskiej Gminy Braniewo. Dzięki niej szczeniak żyje.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.