» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

InterwencjeW ciągu ostatnich dwóch dni braniewscy inspektorzy przeprowadzili kontrole w powiecie braniewskim w Braniewie i na terenie Gminy Braniewo oraz elbląskim na terenie Gminy Młynary. Z reguły kontrole dotyczyły warunków w jakich trzymano psy. Wczoraj i dzisiaj nie tylko nam ale zwierzętom również zaczął doskwierać mróz, temperatury wynosiły -7 stopni C. W tak niskich temperaturach, nieodpowiedzialni właściciele trzymali swoje psy w nieocieplonych budach, bez słomy w środku, na krótkich łańcuchach. W jednym przypadku zamiast budy pies miał postawione coś na wzór wiaty z garstką słomy. Na szczęście był to pies w typie rasy husky, rasy odpornej na mróz. Jednak 7-letnia suczka trzymana była na zbyt krótkim łańcuchu (dopuszczalne minimum, to 3 metry). Nie zauważyliśmy również w pobliżu misek z wodą. Właściciele tłumaczyli, że woda w tych temperaturach zamarza i donoszą ją psom. Efektem naszych kontroli było zobowiązanie się właścicieli zwierząt do natychmiastowych zmian i dostosowaniu się do naszych uwag.
Przykre jest to, jak dużo psów łańcuchowych wiernie strzegących dobytku ich właścicieli na wsiach, w zamian za swoją służbę dostają krótki łańcuch, nieocieploną budę, brak wody w misce. A przecież to minimum. Wielu właścicieli zwierząt zapomina o ociepleniu ścianek budy styropianem, wymoszczeniu legowiska słomą lub sianem, ustawieniu budy na klockach, lub belkach, by buda nie stała bezpośrednio na ziemi. Niektórzy mają genialne pomysły i zakładają na szyję metalowe obroże, które podczas mrozów mogą przymarznąć do ciała psa.
Przy krytycznych dla psów temperaturach wynoszących minus kilkanaście stopni, jeśli nie macie psa rasy husky czy malamuta, doskonale znoszącego temperaturę do -30 stopni, aby pies nie zamarzł, zwłaszcza, jeśli ma krótką sierść, zabierzcie go na noc do ciepłego garażu, korytarza, piwnicy. Psom o krótkiej sierści przy tak niskich temperaturach nie pomoże nawet ocieplona buda. Psy stare, chore również nie przetrwają mrozów, jeśli nie zapewnicie im ochrony.
Jedno ze zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy w tych dniach dotyczyło przymarzniętych łabędzi na rozlewisku w pobliżu Glinki. Zgłoszenie na szczęście się nie sprawdziło. Z łabędziami jest wszystko w porządku. To, że mniej się poruszają niż latem znaczy jedynie, że zimą oszczędzają energię. Zdrowy łabędź, który zgromadził do 3 kg tłuszczu, potrafi bez pożywienia przeżyć miesiąc, a nawet dłużej, ale nie może być niepokojony. Praktycznie wtedy spędza czas leżąc i śpiąc.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.