» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

InterwencjePodczas naszej dzisiejszej kontroli w miejscowości Łozy na terenie Gminy Płoskinia, w jednym z gospodarstw, przy budynku mieszkalnym zauważyliśmy uwiązaną na łańcuchu suczkę, która zamiast budy miała metalowa beczkę, jako ochronę przed zimnem. Suczka brodziła po kostki w błocie. W błocie stała również metalowa beczka i miska z wodą.
Najdziwniejsze było jednak to, że na terenie tego gospodarstwa stał nowoczesny i bardzo drogi sprzęt rolniczy. Właścicieli suczki stać wobec tego na kupno kilku desek z których można byłoby zrobić prostą budę. Właściciele zwierzęcia nie wpadli również na pomysł, by przenieść suczkę w miejsce suche.
W pierwszym odruchu chcieliśmy od razu zabrać suczkę do schroniska, jednak właściciele obiecali, że poprawią warunki w jakich trzymają zwierzę. Zobowiązali się zapewnić zwierzęciu budę na podeście, przenieść ją w miejsce suche, obiecali się postarać zrobić ogrodzenie, by suczka nie stała na uwięzi.
Za kilka dni zrobimy tam kolejna kontrolę, sprawdzającą, czy właściciele zwierzęcia dostosowali się do naszych uwag. Powiadomimy Was o jej przebiegu.
Dziwi nas, że ludzie gospodarni, dbający o czystość we własnym domu, zajmujący się sumiennie pracą na roli, tak nieodpowiedzialnie postępują z własnym zwierzęciem, jakby nie rozumieli, że metalowa beczka nie jest budą. Pies w metalowej beczce zimą marznie, a latem jest mu za gorąco, bo metal szybko się nagrzewa do wysokich temperatur.
Jeśli za parę dni warunki trzymania zwierzęcia się nie poprawią, zostaniemy zmuszeni do odebrania suczki właścicielom i zgłoszenia organom ścigania podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt.
Odebranie zwierząt i umieszczenie ich w schronisku, to ostateczność. Schronisko dla zwierząt, to nie sanatorium, to zła konieczność. Zwierzęta bardzo przeżywają rozstanie z właścicielem, często wpadają w depresję, w wyniku tego spada ich odporność, więc łapią różne groźne dla zdrowia a nawet życia choroby. Dlatego zawsze najpierw staramy się doprowadzić do poprawy warunków zwierząt u właściciela. Jeśli jednak poprawa nie następuje, wtedy jesteśmy zmuszeni odebrać psy i zawieźć do schroniska.

Aktualizacja

Po tygodniu, podczas kontroli zamiast beczki, zobaczyliśmy piękną, nową, ocieploną budę na podeście. Mimo deszczu ze śniegiem, pies poruszał się po osuszonym za pomocą piasku terenie. Obok stały miski, jedna z wodą.
Macie dowód, że nie zawsze należy odbierać zwierzęta ich właścicielom. Czasami wystarczy wytłumaczyć, że należy poprawić warunki bytowe ich zwierzaka i dać czas na naprawienie błędów. Wielu ludzi wyciąga wnioski i stara się naprawić, to co złe. Dzięki temu nie musimy odbierać zwierząt i umieszczać ich w schronisku, bo mimo, że pracownicy schronisk prowadzonych przez OTOZ Animals robią wszystko, co w ich mocy, by trafiające do nich zwierzęta były otoczone troskliwą opieką, to dla zwierząt jest to zawsze przerażający stres.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.