» Interweniujemy w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt

» Ratujemy i znajdujemy nowe domy dla psów i kotów

» Prowadzimy działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz działalność edukacyjną

» POMÓZ NAM POMAGAĆ - nasz numer konta:
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
Inspektorat w Braniewie
ul. Katedralna 9, 14-500 Braniewo

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
inspektorat w Braniewie


ul. Katedralna 9
14-500 Braniewotel: 781 015 201
tel: 514 839 198
gg: 13876099
e-mai: m.hynko@otoz.pl


Czynne:
Pon. - Pt: 1000 - 1600


BNP PARIBAS
Oddział Braniewo
79 1600 1462 0008 6657 5050 6001


Jesteśmy organizacją pożytku publicznego- OPP uprawnioną do otrzymywania 1% podatku.
Nasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000069730


www.braniewo-otoz.strefa.pl

InterwencjeOtrzymaliśmy zgłoszenie o młodym zajączku którego znaleziono w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie. Nic złego by się nie stało, gdyby zajączka nie znalazły dzieci idące do szkoły. Zaczęły go głaskać, dotykać, któreś z nich zaczęło karmić zajączka chrupkami, w końcu jakiś chłopiec przyniósł go pod drzwi szkoły.
Gdyby dzieci go nie dotykały, zajączkiem zaopiekowałaby się jego matka, która na pewno była gdzieś w pobliżu. Zajączki dotykane przez człowieka nie mają już szansy na przetrwanie, ponieważ matka maluchów, która wraca tylko w nocy, wyczuwając obcy zapach na swoich dzieciach, odrzuca młode. Nie było już wyjścia, trzeba było zabrać zajączka z terenu, gdzie został znaleziony.
Matka karmi młode zające mlekiem przez około 3 tygodnie. Przy swoich młodych pojawia się pod osłoną ciemności, żeby nie ściągać drapieżników wyczuwających jej zapach. Dlatego małe zajączki większość czasu spędzają samotnie. Bardzo często zdarza się, że ludzie widząc takie bezbronne maleństwa postanawiają się nimi zaopiekować, to błąd, bo ludzie zabierając je od matki wyrządzają im krzywdę. Młode zajączki są bardzo wrażliwe na podawany pokarm, zwłaszcza sztuczne mleko, którym początkowo zamiast ich naturalnej mamy trzeba je karmić. Bardzo często nie udaje się ich wykarmić i młode zajączki umierają.
Zajączka znalezionego na terenie szkoły zawieźliśmy do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Jelonkach. Niestety nie wiemy czy uda się go uratować. Jest nam bardzo przykro, bo co roku apelujemy, aby nie zabierać młodych zajączków ich mamom i co roku na naszych oczach umierają odebrane matkom zajączki.
Apelujemy po raz kolejny! W żadnym wypadku nie należy dzikich zwierząt dotykać, przenosić, zabierać. Skazujemy je w ten sposób na śmierć. Reagujemy tylko i wyłącznie w przypadkach, gdy mamy pewność, że samica nie żyje lub maluchy atakowane są przez inne zwierzęta.

© Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ "Animals" inspektorat w Braniewie.